Удзельнік:Igro by/Мае накіды
Appearance
Гербы Беларусі[правіць | правіць зыходнік]
Сцягі Беларусі[правіць | правіць зыходнік]
СССР[правіць | правіць зыходнік]
Што | Выява | для капіявання |
---|---|---|
Серп і молат | Symbol-hammer-and-sickle.svg | |
Сцяг | Flag of the Soviet Union.svg | |
Герб | State Emblem of the Soviet Union.svg |
Тэлефонны даведнік па Мінску, 1974 года[правіць | правіць зыходнік]
Архівы[правіць | правіць зыходнік]
Міністры і наркамы БССР[правіць | правіць зыходнік]
- Старшыня выканкама Слуцкай акругі Жолудаў
- кіраўнік справамі СМ БССР Ільінкоўскі
- міністр харчовай прамысловасці Беларускай ССР Сысоева Вольга Аляксандраўна
- Марфа Дзмітрыеўна Шаройка магчымае дапаўненне да артыкула
- міністр камунальнай гаспадаркі Беларускай ССР Сяргей Адамавіч Варно
- міністр мясцовай паліўнай прамысловасці Беларускай ССР Уласаў Васілій Якаўлевіч магчымае дапаўненне да артыкула
- міністр фінансаў Кулікаў Аляксей Феадосьевіч
- міністр сацыяльнага забеспячэння Гуцянкова Еўдакія Трафімаўна
- Кішкін Сяргей Міхайлавіч, дырэктар МАЗа, старшыня Саўнаргаса БССР. 1, 2 Кішкін Сяргей Міхайлавіч // Беларуская энцыклапедыя: У 18 т. Т. 8: Канто — Кулі / Рэдкал.: Г. П. Пашкоў і інш. — Мн. : БелЭн, 1999. — Т. 8. — С. 314.
Адсутнічаюць сведкі аб:[правіць | правіць зыходнік]
- Георгій Іпатавіч Байдакоў, міністр прамысловасці будаўнічых матэрыялаў
- Якаў Яфімавіч Батвіннік, начальнік Галоўнага упраўлення энергетыкі і электрафікацыі
- Станіслаў Батурын, міністр сельскага будаўніцтва
- Аляксандр Сцяпанавіч Богдан, старшыня Дзяржаўнага камітэта па нагляду за бяспечным вядзеннем работ у прамысловасці і горнаму нагляду
- Станіслаў Васілевіч Брыль, намеснік Старшыні Савета Міністраў
- Павел Паўлавіч Бяляўскі, старшыня Дзяржаўнага камітэта па кінематаграфіі
- Сяргей Адамавіч Варно, міністр камунальнай гаспадаркі
- Віктар Ільіч Выхадцаў, міністр гандлю
- Леў Якаўлевіч Гарэлік, начальнік Галоўнага упраўлення матэрыяльна-тэхнічнага забеспячэння
- Мікалай Цімафеевіч Гулёў, міністр лёгкай прамысловасці
- Дзімарфант Анатолевіч Данілаў, міністр мясцовай прамысловасці
- Васіль Васілевіч Драбышэўскі, міністр аўтамабільнага транспарту
- Іосіф Міхайлавіч Драгун, міністр камунальнай гаспадаркі
- Мікалай Іванавіч Дубовік, старшыня Дзяржаўнага камітэта па газіфікацыі
- Рыгор Сямёнавіч Жданко, старшыня Дзяржаўнага камітэта па цэнах
- Васіль Васілевіч Ісідораў, міністр прамысловасці будаўнічых матэрыялаў
- Генадзь Герасімавіч Каваленка, намеснік Старшыні Савета Міністраў
- Гаўрыіл Пракопавіч Катляроў, міністр фінансаў
- Леанід Сямёнавіч Краўцоў, міністр лясной прамысловасці
- Аляксей Фядосавіч Кулікоў, міністр фінансаў, дзяржаўнага кантролю некаторыя звесткі
- Анатоль Фёдаравіч Крукаў, міністр мясной і малочнай прамысловасці
- Аляксандр Вікенцьевіч Круль, міністр мантажных і спецыяльных будаўнічых работ
- Тамара Фёдараўна Крутаўцова, міністр сацыяльнага забеспячэння
- Вадзім Іванавіч Крыцкі, намеснік Старшыні Савета Міністраў
- Міхаіл Іванавіч Лагір, старшыня камітэта народнага кантролю
- Павел Вікенцьевіч Лютаровіч, начальнік Упраўлення па справах мастацтваў
- Анатоль Францавіч Майсяевіч, міністр прамысловасці будаўнічых матэрыялаў
- Леў Георгіевіч Максімаў, старшыня Дзяржаўнага камітэта па прафесіянальна-тэхнічнай адукацыі
- Яўген Піліпавіч Негярыш, старшыня Дзяржаўнага камітэта па матэрыяльна-тэхнічнаму забеспячэнню
- Васіль Пятровіч Несцяровіч, старшыня Дзяржаўнага камітэта па радыёвяшчанню і тэлебачанню
- Павел Нічыпаравіч Нікіцін, міністр сельскай гаспадаркі
- Вадзім Нічыпаравіч Пазняк, начальнік Галоўнага ўпраўлення па замежнаму турызму
- Барыс Дзмітрыевіч Парэмскі, старшыня Дзяржаўнага камітэта па каардынацыі навукова-даследчых работ
- Барыс Уладзіміравіч Паўлёнак, старшыня Дзяржаўнага камітэта па кінематаграфіі
- Уладзіслаў Сяргеевіч Пілюта, намеснік Старшыні Савета Міністраў
- Сямён Макаравіч Пуцілеў, старшыня Дзяржаўнага камітэта па радыёвяшчанню і тэлебачанню
- Сцяпан Канстанцінавіч Пыж, міністр лясной прамысловасці
- Аляксей Венядзіктавіч Разуменка, старшыня Дзяржаўнага камітэта па цэнах
- Фёдар Іванавіч Самбук, кіраўнік справамі СМ БССР
- Уладзімір Аляксандравіч Столбаў, міністр прамысловасці тавараў шырокага спажывання
- Ягор Фёдаравіч Сухарукаў, старшыня Дзяржаўнага камітэта па матэрыяльна-тэхнічнаму забеспячэнню сельскай гаспадаркі
- Вольга Аляксандраўна Сысоева, міністр харчовай прамысловасці
- Мікалай Арцемьевіч Халіпаў, міністр асветы
- Леанід Іванавіч Хітрун, намеснік Старшыні Савета Міністраў
- Фелікс Адамавіч Цэхановіч, міністр нарыхтовак
- Яўген Міхайлавіч Чайка, начальнік Галоўнага упраўлення па газіфікацыі
- Васіль Фёдаравіч Чайкоўскі, старшыня Дзяржаўнага камітэта па забеспячэнню нафтапрадуктамі
- Леанід Максімавіч Чура, міністр сельскага будаўніцтва
- Дзмітрый Лявонцьевіч Чэрванёў, начальнік Цэнтральнага статыстычнага ўпраўлення
- Васіль Канстанцінавіч Шамгін, міністр мясной і малочнай прамысловасці
- Аляксей Аляксеевіч Шахновіч, міністр воднай гаспадаркі і аднаўлення зямель
- Уладзімір Канстанцінавіч Яўцешын, міністр гандлю
- Станіслаў Паўлавіч Яцута, міністр будаўніцтва і эксплуатацыі аўтамабільных дарог
Старшынства дзяржаўных узнагарод СССР[правіць | правіць зыходнік]
- ордэн Перамогі
- ордэн Леніна;
- ордэн Кастрычніцкай Рэвалюцыі;
- ордэн Чырвонага Сцяга;
- ордэн Суворава I ступені;
- ордэн Ушакова I ступені;
- ордэн Кутузава I ступені;
- ордэн Нахімава I ступені;
- ордэн Багдана Хмяльніцкага I ступені;
- ордэн Суворава II ступені;
- ордэн Ушакова II ступені;
- ордэн Кутузава II ступені;
- ордэн Нахімава II ступені;
- ордэн Багдана Хмяльніцкага II ступені;
- ордэн Суворава III ступені;
- ордэн Кутузава III ступені;
- ордэн Багдана Хмяльніцкага III ступені;
- ордэн Аляксандра Неўскага;
- ордэн Айчыннай вайны I ступені;
- ордэн Айчыннай вайны II ступені;
- ордэн Працоўнага Чырвонага Сцяга;
- ордэн Дружбы народаў;
- ордэн Чырвонай Зоркі;
- ордэн «За службу Радзіме ва Узброеных Сілах СССР» I ступені;
- ордэн «За службу Радзіме ва Узброеных Сілах СССР» II ступені;
- ордэн «За службу Радзіме ва Узброеных Сілах СССР» III ступені;
- ордэн «Знак Пашаны»;
- ордэн «За асабістую мужнасць»;
- ордэн Славы I ступені;
- ордэн Славы II ступені;
- ордэн Славы III ступені;
- ордэн Працоўнай Славы I ступені;
- ордэн Працоўнай Славы II ступені;
- ордэн Працоўнай Славы III ступені;
- медаль «За адвагу»;
- медаль Ушакова;
- медаль «За баявыя заслугі»;
- медаль Нахімава;
- медаль «За працоўную доблесць»;
- медаль «За працоўную адзнаку»;
- медаль «За доблесную працу (За воінскую доблесць). У адзначэнне 100-годдзя з дня нараджэння Уладзіміра Ільіча Леніна»;
- медаль «Партызану Айчыннай вайны» I ступені;
- медаль «Партызану Айчыннай вайны» II ступені;
- медаль «За адзнаку ў ахове дзяржаўнай мяжы СССР»;
- медаль «За адзнаку ў воінскай службе» I ступені;
- медаль «За адзнаку ў воінскай службе» II ступені;
- медаль «За выдатную службу па ахове грамадскага парадку»;
- медаль «За адвагу на пажары»;
- медаль «За выратаванне тапельцаў»;
- медаль «За абарону Ленінграда»;
- медаль «За абарону Масквы»;
- медаль «За абарону Адэсы»;
- медаль «За абарону Севастопаля»;
- медаль «За абарону Сталінграда»;
- медаль «За абарону Кіева»;
- медаль «За абарону Каўказа»;
- медаль «За абарону Савецкага Запаляр'я»;
- медаль «За перамогу над Германіяй у Вялікай Айчыннай вайне 1941-1945 гг.»;
- медаль «Дваццаць гадоў перамогі ў Вялікай Айчыннай вайне 1941-1945 гг.»;
- медаль «Трыццаць гадоў перамогі ў Вялікай Айчыннай вайне 1941-1945 гг.»;
- медаль «Сорак гадоў перамогі ў Вялікай Айчыннай вайне 1941-1945 гг.»;
- медаль «За перамогу над Японіяй»;
- медаль «За ўзяцце Будапешта»;
- медаль «За ўзяцце Кёнігсберга»;
- медаль «За ўзяцце Вены»;
- медаль «За ўзяцце Берліна»;
- медаль «За вызваленне Бялграда»;
- медаль «За вызваленне Варшавы»;
- медаль «За вызваленне Прагі»;
- медаль «За доблесную працу ў Вялікай Айчыннай вайне 1941-1945 гг.»;
- медаль «Ветэран працы»;
- медаль «Ветэран Узброеных Сіл СССР»;
- медаль «За ўмацаванне баявой садружнасці»;
- медаль «За аднаўленне прадпрыемстваў чорнай металургіі Поўдня»;
- медаль «За аднаўленне вугальных шахт Данбаса»;
- медаль «За асваенне цалінных земляў»;
- медаль «За будаўніцтва Байкала-Амурскай магістралі»;
- медаль «За пераўтварэнне Нечерноземья РСФСР»;
- медаль «За асваенне нетраў і развіццё нафтагазавага комплексу Заходняй Сібіры»;
- медаль «XX гадоў РСЧА»;
- медаль «30 гадоў Савецкай Арміі і Флота»;
- медаль "40 год Узброеных Сіл СССР»;
- медаль «50 гадоў Узброеных Сіл СССР»;
- медаль «60 гадоў Узброеных Сіл СССР»;
- медаль «70 гадоў Узброеных Сіл СССР»;
- медаль «50 гадоў савецкай міліцыі»;
- медаль «У памяць 800-годдзя Масквы»;
- медаль «У памяць 250-годдзя Ленінграда»;
- медаль «У памяць 1500-годдзя Кіева»;
- медаль «За бездакорную службу» I ступені;
- медаль «За бездакорную службу» II ступені;
- медаль «За бездакорную службу» III ступені.
Чырвоныя спасылкі[правіць | правіць зыходнік]
Прававыя акты БССР па адм.тэр. падзелу[правіць | правіць зыходнік]
- Административно-территориальное деление Беларуси
- Образование в составе Белорусской Советской Социалистической Республики областей: Витебской, Гомельской, Минской, Могилевской и Полесской
- ПРЕЗИДИУМ ВЕРХОВНОГО СОВЕТА СССР УКАЗ от 4 декабря 1939 года Об образовании Барановичской, Белостокской, Брестской, Вилейской и Пинской областей в составе Белорусской ССР
- Указ Президиума ВС СССР от 8.01.1954 об упразднении Барановичской, Бобруйской, Пинской, Полесской и Полоцкой областей Белорусской ССР
<ref>{{cite web|url = http://www.busel.org/texts/cat1er/id5ewzeni.htm|title = «Об укрупнении сельских районов Белорусской ССР» Указ Президиума Верховного Совета Белорусской ССР от 25 декабря 1962|first = |last = |author = |authorlink = |coauthors = |date = |month = |year = |work = |publisher = http://www.busel.org|location = |page = |pages = |at = |language = |trans_title = |format = |doi = |archiveurl = |archivedate = |accessdate = |quote = |ref = |separator = |postscript = }}</ref>
<ref>{{cite web|url = http://busel.org/texts/cat1er/id5ewzenc.htm|title = «Об образовании новых районов Белорусской ССР» Указ Президиума Верховного Совета Белорусской ССР от 6 января 1965|first = |last = |author = |authorlink = |coauthors = |date = |month = |year = |work = |publisher = http://www.busel.org|location = |page = |pages = |at = |language = |trans_title = |format = |doi = |archiveurl = |archivedate = |accessdate = |quote = |ref = |separator = |postscript = }}</ref>
Артыкулы пра Першую сусветную вайну[правіць | правіць зыходнік]
- Пагадненне Венізілас-Цітоні
- Перамір’е ў Віла-Джусці?!
- Французска-армянскае пагадненне (1916)
- Жанчыны ў Першай сусветнай вайне?!
- Першая сусветная вайна ў мастацтве?!
- Каляднае перамір’е?!
- Распад Расійскай імперыі?!
- Мемарыялы Першай сусветнай вайны?!
- Статыстыка Першай сусветнай вайны?!