Удзельнік:Lš-k./Школьная праграма
Школьная праграма за 2023—2024 гады[1].[правіць | правіць зыходнік]
11 клас:
- Іван Шамякін ✷. «Гандлярка і паэт», «Сэрца на далоні»
- Андрэй Макаяёнак ✷. «Зацюканы апостал»
- Янка Брыль ✷. «Галя», «Загадка», «Трохі пра вечнае»
- Васіль Быкаў. «Сотнікаў», «Абеліск», «Знак бяды»
- Эрнэст Хемінгуэй . «Стары і мора»
- Уладзімір Караткевіч . вершы, «Чорны замак Альшанскі»
- Міхась Стральцоў ✷. «Сена на асфальце», «На чацвёртым годзе вайны», «Смаленне вепрука»
- Ніл Гілевіч ✷. вершы, «Родныя дзеці»
- Іван Чыгрынаў ✷. «Дзівак з Ганчарнай вуліцы», «У ціхім тумане» («Маці»)
- Іван Навуменка ✷. «Сямнаццатай вясной», «Хлопцы самай вялікай вайны»
- Генрых Бёль. «Дом без гаспадара»
- Рыгор Барадулін. вершы
- Алесь Разанаў ✷. вершы
- Георгій Марчук. «Канон Гарыні», «Канон Маці», «Канон Школе»
- Аляксей Дудараў ✷. «Князь Вітаўт»
- Міхась Башлакоў. вершы
- Аглядныя: Васіль Зуёнак, Анатоль Вярцінскі, Янка Сіпакоў, Юрась Свірка, Данута Бічэль, Генадзь Пашкоў, Міхась Пазнякоў, Раіса Баравікова, Мар’ян Дукса, Уладзімір Карызна, Алесь Пісьмянкоў, Мікола Маляўка, Алесь Бадак, Навум Гальпяровіч, Змітрок Марозаў, Мікола Мятліцкі, Мікола Шабовіч, Людміла Рублеўская, Віктар Шніп.
- Аглядныя творы: Алесь Савіцкі «Пісьмо ў Рай», Віктар Карамазаў «Крыж на зямлі і поўня ў небе», Уладзімір Сцяпан «Адна капейка», Леанід Дайнека «Меч князя Вячкі», Алесь Марціновіч «"Гетман-кларнет" на службе ў муз», Іван Чыгрынаў «Вяртанне да віны», Іван Навуменка «Вір», Янка Сіпакоў «Кулак».
10 клас:
- Кірыла Тураўскі
- Францыск Скарына
- Сымон Будны. Катэхізіс Сымона Буднага
- Васіль Цяпінскі
- «Прамова Мялешкі», «Ліст да Абуховіча»
- Сімяон Полацкі
- Ян Чачот
- Францішак Багушэвіч
- Янка Лучына
- Тарас Шаўчэнка
- Цётка ✷
- Ядвігін Ш.
- Янка Купала . «Раскіданае гняздо»
- Якуб Колас. ✷ «На ростанях», «Сымон музыка»
- Максім Багдановіч
- Алесь Гарун ✷
- Максім Гарэцкі . «Літоўскі хутарок», «Дзве душы»
- Вацлаў Ластоўскі. «Лабірынты»
- Змітрок Бядуля ✷
- Уладзімір Дубоўка
- Гіём Апалінэр
- Уладзімір Жылка
- Язэп Пушча
- Кандрат Крапіва. «Хто смяецца апошнім»
- Андрэй Мрый ✷. «Запіскі Самсона Самасуя»
- Міхась Зарэцкі
- Стэфан Цвейг. «Нябачная калекцыя»
- Пятрусь Броўка
- Максім Танк
- Кузьма Чорны. «Пошукі будучыні»
- Андрэ Маруа. «Пакаранне золатам»
- Аркадзь Куляшоў
- Пімен Панчанка
- Іван Мележ. «Людзі на балоце», «Подых навальніцы»
Крыніцы[правіць | правіць зыходнік]
- ↑ БЕЛАРУСКАЯ ЛІТАРАТУРА - Национальный институт образования . adu.by. Праверана 14 кастрычніка 2023.